Seimeido

Trochę Historii

Seimeido

Seimeido inaczej Seimeijutsu  jest stworzone przez Sebastiana Śliwińskiego założyciela Szkoły Sztuk Walk Seimeikan i współzałożyciela federacji Yoshinkan Seiseikai Aikido Polska. Jest to nowy system walki mieczem nie tylko w Polsce ale i poza jej granicami.

Pomysł na stworzenie nowego systemu walki narodził się dzięki osobom trenującym sztuki walki związane z japońską szablą. Osoby te określały daną sztukę walki jak i to czego w niej brakuję dzięki temu po wielu latach wyłonił się obraz na ten temat przedstawiając ich charakter i specyfikę z punktu widzenia adepta danego stylu. Na podstawie zebranych wniosków zostało wyodrębnione to co jest najciekawsze, to co jest irytujące oraz to czego brakuje. Następnie pod namową swoich studentów Sensei Sebastian Śliwiński stworzył nowy system walki japońskim mieczem , który nazwał od swojej szkoły drogą „do”, a ostrzejszą batalistyczną formę „jutsu”.Ostatecznie Sensei Śliwiński przedstawia swoją ideę w maju 2010r Sensei Kumora w Kurihamie, który poświęcił całe swoje życie  Kenjutsu stając się niekwestionowanym mistrzem w tej dziedzinie ucząc również w Polsce w latach od 1988 – 1994 skąd też się znają. Sensei Kumora aprobuje nową ideę oraz pomaga w uzyskaniu jej całokształtu dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Tak właśnie powstaje Seimeido i Seimeijutsu.

Jest to nowy system , a nie nowy styl ponieważ elementy składające się na Seimeido już dawno zostały wymyślone przez wielu mistrzów. W Seimeido wykorzystuje się logikę oraz formy starodawnych stylów walki mieczem jak i nowe formy dzięki czemu spełnia ono oczekiwania osób chcących je trenować. Najważniejszym przesłaniem Seimeido jest prostota i logika. Każdy układ czy forma musi być w pełni wytłumaczalny. Studenci Seimeido są uczeni aby rozumieć ruch jakiego mają się nauczyć, a nie kopiować go od instruktora.

W większości znanych sztuk walki mieczem , zdecydowanie dominują formy battoho oraz krótkie układy tachi uchi.  Jeżeli wyobrazimy sobie jak mogły wyglądać bitwy z udziałem samurajów to dochodzimy do wniosku, że w dużo większym stopniu mieli oni do czynienia z walką na wiele różnych sposobów i we wszystkich możliwych pozycjach. Dlatego Seimeido przede wszystkim nastawione jest na walkę, a ataki stosowane w Seimeido mogą być kierowane na dowolną część ciała przeciwnika. Używa się również uderzenia rękojeścią tsuka-uchi oraz chwytów, dźwigni i podcięcia stosowanych w walce wręcz.

Można wydzielić sześć elementów składających się na system seimeido czyli : suburi, battoho-uchi, taren kata, tachi uchi, kumitachi i tameshigiri.

Treningi

Środa
18:00 – 20:00

Dariusz Moskwiak

Sensei Okuden

Sztuki walki są moją pasją od wielu lat. Pierwsze umiejętności w tej dziedzinie nabywałem w przemyskim klubie karate kyokushinkai. Następnie za namową kolegi zacząłem trenować Aikido, a następnie Combat Aikido. Po kilku latach zostałem instruktorem combat aikido w AZCA. Kilkanaście lat prowadziłem klub SAN Dojo w Radymnie. Z Sensei Sebastianem Śliwińskim zetknąłem się po raz pierwszy na seminarium, organizowanym przez nasze zrzeszenie. Zaprezentował tam swoją szkołę aikido. Było to aikido, jakiego nie znałem. Przyznaję, że zrobił na mnie duże wrażenie. W końcu przyszedł czas na Seimeido i pierwsze seminarium, potem drugie i kolejne. Prawdziwa szkoła miecza. Sensei Sebastian mówi o sobie „nieskromnie”, że jest artystą. Zgadzam się z tym. Gdyby nim nie był, ja za pewne nie zostałbym jego uczniem. Seimeijutsu stało się moją wielką pasją. Nie jest to łatwa droga, ale pewnie dlatego daje mi wiele satysfakcji. Znalazłem się na tej drodze w ciekawym miejscu. Trzeba iść dalej.

Jak Wyglądają zajęcia

Galeria Seimeido

Scroll to Top